10 sqft Electric Radiant Floor Heating Cable Set 120V - Under Tile Floor Heating Cable, 7-day Programmable AUBE TH115-AF-120S Thermostat with Floor Sensor. Bathroom Floor Heating, Heated Tile Floors
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
06
quantity
Product details
Category
HeatTech Electric Radiant Floor Heating Cable is perfect for: Tile, Stone, Granite and Marble floors Bathrooms, Kitchens, Showers, Saunas and others Both new construction and retrofits Residential homes and apartment buildings Whole house heating What's included: Electric radiant heating cable on a spool Detailed installation manual Aube TH115-AF-120S 7-day programmable thermostat with floor sensor. Features: HeatTech floor heating cable is UL listed for USA (complies with electrical safety standards). Heating cable is only ~1/8" thick and will not raise the finished floor significantly. Zero Electromagnetic Field. Made using the highest quality materials in the industry. Comes with a single armored 10ft long cold lead wire for easy connection to the thermostat – no extra wiring or drilling. Benefits: Helps to create incomparable levels of comfort Fast & easy to install Energy-efficient No expensive equipment to buy or maintain (such as boilers, valves, circulators, controls or others typical for water heating systems) Compatible with all brands of domestic floor sensing thermostats, including Honeywell/Aube and many others Sizing & Installation: Sizing is easy – simply select a HeatTech cable with area coverage which corresponds to the size of the heated area 120V system allows for installation of up to 600ft of heating cable (150 sq. ft. at 3” spacing) on a single thermostat 240V system allows for installation of up to 1200ft of heating cable (300 sq. ft. at 3” spacing) on a single thermostat Installing cable at 3” spacing is recommended for optimal heat output
  • Under tile electric floor heating cable system for bathrooms, kitchens, and your favorite rooms.
  • Heating Area Coverage: 5 sqft @ 2" spacing; 10 sqft @ 3" spacing (recommended), 15 sqft @ 4" spacing. Electric Floor Heating Cable Length: 40 ft long red-colored heating cable + cold lead (10ft) black-colored cable
  • Voltage: 120V. Peak-power output: 120W (3W/ft.). Amperage: 1 Amps. ZERO EMF.
Color Red
Item Weight 4.99 pounds
Part Number HTCBL-KIT-120V-40ft
Manufacturer HeatTech
Power Source corded electric
Item model number 10 sq.ft.
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 6 x 9 x 12 inches
Included Components Under tile electric floor heating cable 120V 10 sq.ft., Programmable floor heating thermostat AUBE TH115-AF-120S, Floor sensor, Cable guides